Rej 2008 - Hejtman

Milí ebipikli,

o víkendu 17.-19. 10. 2008 se uskutečnil XXIV. EBIREJ na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové. O kvantovém charakteru tohoto úkazu nelze pochybovat, protože zatímco místo (souřadnice GPS) bylo určeno dost přesně, termín se vinou Heisenbergovy relace neurčitosti kvantově rozplizl, neboť alespoň jeden ebicyklista přijel o týden dříve a alespoň jeden jiný ebicyklista hodlá do Hradce přijet až v pátek 24. 10. Z velikosti teto nejistoty (plus minus týden) lze snadno odvodit velikost Ebiplanckovy konstanty v Heisenbergově ebirelaci.

Rej měl vpravdě fantastický průběh, jednak díky laskavosti ředitele Ing. Františka Hovorky, který kromě prostor pro ebirejdění poskytl také nealkoholické nápoje a sladké sušenky, a jednak díky neobyčejně pečlivé přípravě a nasazení Podžita Ebicyklu Karla. Byl za to již virtuálně vyfotografován před rozvinutým Pelotonem Ebicyklu.

Další pochvala patří Effendimu Honzovi Veselému z Hradce, který především odvezl stařičkého Hejtmana z nádraží autem až na Hvězdárnu, ale pak připravil znamenité Politické školení mužstva (PŠM) a ženstva vz. 25 na téma Temná hmota a Temná energie. Effendi též ve spolupráci s dalšími dobrovolníky se postarali o nejmladší směnu Ebicyklu, tj. děti ve věku do 8 let. Jejich aktivita se vybíjela astronomicko-fyzikálními pokusy a stavěním zámků a hradů z molitanových kostek, takže za celou dobu úplně zapomněly zlobit.

Ebirej začínal v pátek večer nesměle, ale v sobotu se už objevilo vícero ebiduší a valná hromada byla opravdu velmi valná, neboť trvala plných 5 hodin. Výsledky budou v zápise Redaktora Ebicyklu Jirky Říhy, který v dohledné době dostanete.

Důležité jsou tyto informace:

Ski & Teleskopy 2009 se uskuteční začátkem února příštího roku v Kychové v Javorníkách.

XXVI. Ebicykl "Slezskomoravské Koštování" se pojede ve dnech 4.-12. VII. 2008 takto:

Sraz a slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 4. VII. večer na farmě Ebikollára Víti "Šťastná planeta" v Hlubočci.

Kdo ovládáte zemědělské práce, můžete dorazit i v týdenním předstihu; nebojte se nudy, Víťa vás zaměstná.

Dál se pojede patrně po této trase: okružní Hlubočec - Jeseník - Mohelnice - Žďár n. Sáz. - Brno - Vyškov -Blatnice p. sv. Antonínkem, kam dorazíme v sobotu 11. VII. kvečeru. Neděle bude Ebilog.

Jelikož jsme měli stříbrné jubileum, byli připomenuti letošní kulatí jubilanti, ale též zřízena Rota čestných členů, kteří postupně obdrží diplomy členství. Přímo na místě je převzali Starší práče Jura Komrska a Zeměkollár.

Ještě bych chtěl vyzdvihnout výbornou práci Melantricha, který v mezidobí neobyčejně rozšířil náš web a učinil ho přítulnějším k uživatelům, dále svědomitou práci obou Strážců Měšce Matena a Simulanta (jeho emajl byl řádně odvirován, anžto Simulant stale ještě simuluje infekční žloutenku) a konečně vynikající video z letošního jubilejního Ebicyklu, které s péčí sobě vlastní přivezl Ottakar L.

Kvůli nedostatku času jsme spoustu zážitků museli nechat na příště. Jeden drobný příběh však chci zveřejnit touto cestou. Minulý týden jsem byl na konferenci v hlavním stanu Evropské jižní observatoře (ESO) v Garchingu u Mnichova. Garching je satelitní městečko, kde je soustředěno mnoho prvotřídních výzkumných ústavů od matematiky a informatiky přes fyziku a medicínu až po astronomii, která tam má sídlo největší současné světové observatoře. Generální ředitel ESO je t. č. Holanďan Tim de Zeeuw a jako takový má dokonce diplomatický status, protože jde o mezinárodní nevládní instituci. Tím pádem na parkovišti před ESO má jako jediný vyhrazené místo pro parkování. Jak vidíte na posledním snímku, parkuje tam ovšem svůj bicykl, na kterém jezdí denně do práce.

Garching je vůbec město cyklistů. Hodně matek či otců malých dětí jezdí do práce s přívěsným vozíkem pro mrňouse a vůbec se nemusí bát, že by je řidiči aut přejeli.

Třeba se něčeho takového dočkáme i u nás.

Z. D. E.
pH S. J.

Zpět na seznam článkůVložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše