Jan Neruda, Písně kosmické a Bechlín

13.04.2024

Díky iniciativě Bohouše Šáry se Ebicykl zasloužil o připomínku Jana Nerudy, který v Bechlíně napsal básnickou sbírku Písně kosmické (možno zakoupit).

Více v tomto krátkém videu.

Vážení ebipřátelé,
v sobotu 13. dubna 2024 proběhne pod památnou horou Říp - v obci Bechlín - slavnost, na níž má částečnou zásluhu i náš Ebicykl.

Jak jistě víte, vraceli jsme se tudy předloni ze zakončení EBI 2022, které se uskutečnilo na Řípu. Hledali jsme v obci Bechlín dům, kde Jan Neruda napsal svou básnickou sbírku Písně kosmické. Pseudorenesanční vila mecenáše umění Augusta Švagrovského (kam Neruda jezdil na letní byt), se dnes nachází v zanedbané zahradě a není přístupná. Právě tehdy nás napadlo, že by projíždějící turisté mohli být lépe informováni o tomto významném místě. Iniciativy se chopil náš Hydromechanik II - Bohouš Šára a díky jeho kontaktům v obci a v Roudnici nad Labem (pod kterou Bechlín spadá) se mu podařilo domluvit výrobu a instalaci nové informační tabule. Bylo to ovšem podmíněno tím, že Ebicykl na ní finančně přispěje. V nedávné ebisbírce se podařilo vybrat neuvěřitelnou částku 8 995 Kč. Velké díky patří všem, kteří přispěli. Tabule bude odhalena během sobotního odpoledne v rámci oslav spojených se žehnáním novému obecnímu znaku. Do něho byla heraldikem zapracována i symbolika Písní kosmických (hvězda s jedenácti paprsky).

Účast na slavnosti přislíbil náš Hejtman Jura Grygar, který přítomným přednese, jak byl Jan Neruda vzdělán v astronomii, že ani z dnešního pohledu není v jeho básních jediná chyba astronomického charakteru. Písně kosmické vydané vloni na podzim po 145 letech od prvního vydání (znáte je z Reje), budou v místě k prodeji, stejně jako dvě nové grafiky - litografie od Jiřího Slívy. Tyto vytiskl teprve nedávno k 88. narozeninám Jiřího Grygara. Jsou stejného rozměru jako předchozí dvě a je možné si je nechat zarámovat podobně jako na připojených obrázcích. Svoji portrétní litografii by měl náš Hejtman na místě i podepisovat. Kdo byste měl zájem, mohu mu podpis (na zadní stranu) zprostředkovat i s případným věnováním. Na předání a na platbě (bezhotovostní) bychom se následně domluvili.

Těšíme se na viděnou v sobotu pod Řípem.

Z. D. E.
Jiří Grygar, Bohouš Šára, Jiří Říha

« zpět